ייעוץ תזונתי ודיאטה

ד"ר ריצ'רד אבן הינו דיאטן קליני המתמחה בלימוד הרגלי אכילה ובאיזון הרכב הגוף. הוא מתמחה בהתאמת תוכניות תזונה ללקוחות הסובלים מהשמנה ומעוניינים בירידה במשקל, לאלו הסובלים מהפרעות אכילה ולכאלה המעוניינים לשמור על אורח חיים בריא ונכון יותר.
ד"ר אבן מרבה להתראיין בטלוויזיה, בעיתונות הכתובה והאלקטרונית ומשמש בימים אלה כשופט ודיאטן הבית בתוכנית הטלוויזיה "הדוגמניות 3″.

 

מהו הרכב גוף?

משקל הגוף מורכב מ"משקל גוף רזה" ו"משקל גוף שמן", שיחד קובעים את סך כל משקל הגוף. משקל גוף רזה כולל את השרירים, השלד, האיברים הפנימיים ותאי הדם. משקל גוף שמן כולל את רקמות השומן בגוף. כמות השומן והמים בגוף קובעים את המצב הבריאותי של האדם יותר מאשר משקלו. %שומן בגוף גבוה כמו נמוך, גורם למחלות שונות כגון התקף לב, סכרת, לחץ דם לא תקין, הפרעות בווסת אצל האישה וכו', ו- %מים נמוך בגוף גורם להחמרת מצב הבריאותי ולמחלות אברים רבים בגוף.

 

בדיקת הרכב הגוף

  • בדיקת משקל וגובה
  • BMI (מדד מסת הגוף). חישוב ה - BMI משקל חלקי גובה בריבוע.
  • אחוז שומן
  • אחוז מים
  • מסת שרירים
  • BMR כמות אנרגיה נחוץ לגוף במנוחה.

 

טבלת אחוזי שומן

0008582079S-849x565

הערכה

נשים

גברים

נמוך מאוד

פחות מ 12%

פחות מ 6%

נמוך

12-15%

6-10%

תקין

15-25%

10-20%

גבוה במקצת

25-30%

20-25%

גבוה

30-35%

25-30%

גבוה מאוד

מעל 35%

מעל 30%

 

 

 

למה הבדיקה חשובה לנו?

% שומן בגוף גבוהה כמו הנמוך, גורם למחלות שונות כגון התקף לב, סכרת, לחץ דם לא תקין, הפרעות בווסת אצל האישה וכו'. % מים נמוך בגוף גורם להחמרת מצב הבריאותי ולמחלות אברים רבים בגוף.

 

הקשר בין הרכב גוף ובריאות

למעשה, כמות השומן בגוף קובעת את המצב הבריאותי של האדם יותר מאשר משקלו. למשל, ספורטאי בעל מסת שרירים גבוהה יכול למצוא שלפי מדדי השקילה הרגילים הוא במצב של עודף משקל, בעוד שלמעשה מסת השומן שלו נמוכה, ולכן גם מבחינה בריאותית מצבו תקין. לעומת זאת, אדם במשקל תקין יכול להיות בעל אחוזי שומן גבוהים, ולכן גם בסיכון בריאותי גבוה. כלומר, אם אדם נבדק ומצא שאחוזי השומן שלו נמצאים בטווח המומלץ, הוא יודע שהוא בסיכון מופחת לפתח בעיות בריאות. וכמובן שקיים גם המצב ההפוך, שבו בגוף רמה נמוכה מדי של שומן - עד למצבים של תת משקל ואנורקסיה - שעלולה להיות מסוכנת.

המכשיר מודד את קצב חילוף החומרים במנוחה (BMR) ובכך ניתן לאתר אנשים הסובלים השמנת יתר בשל מטבוליזים נמוך. הבדיקה משמשת כלי עזר מעולה לתכנון תפריט יומי ולהנחיות לעיסוק בפעילות גופנית, במטרה להפחית ולשנות את הרכב הגוף (הפחתת מסת השומן). מדידות BMR חוזרות מאפשרות לעקוב אחר שינוים בקצב המטבולי בתהליך הירידה במשקל, ובהתאם לכך לשנות את התוכנית כדי למנוע עצירה במשקל ואת התסכול הכרוך בה. כמו כן, לסייע בהרכבת תוכנית שמירה על משקל לטווח הארוך.

במהלך הפגישה עם הדיאטן, יינתן הסבר מפורט על תוצאות הבדיקה וגם על מצב הבריאות הכללי ובניית תוכנית טיפולים אישית המבוססת על תוצאות בדיקה.

 

סדנא להרגלי אכילה נכונה

מה זה?
סדנא להרגלי אכילה נכונה שבין תוצאותיה יש איזון משקל הגוף. הסדנא המעודדת יציאה מ- "מעגל הדיאטות" ולחיות בשלום עם הגוף.
לתת דגש על איכות המזון ולא על כמותו; שינוי הרגלי אכילה ע"י פיתוח מודעות והקשבה לגוף; יצירת סביבה תומכת ובניית תוכנית המתאימה לכל המשפחה; ליווי אישי וקבוצתי ע"י מאמן אישי. תזונה נכונה היא המפתח לבריאות הגוף.

 

למי זה מיועד?

לאנשים עם עודף או תת משקל הנמצאים בישיבה ממושכת - בעבודה, בנהיגה, בבית - ומחפשים תוכנית בהתמודדות עם השמנת יתר, ירידה מאוזנת ובריאה במשקל וכמובן דרך לשמור על המשקל הבריא לאחר סיום התהליך. כמו כן הטיפול מיועד למי שסובל ממחלת הסוכרת, יתר לחץ דם, הורדת כולסטרול, הורדת שומנים בדם ומניעת מחלות לב וכלי דם.

 

איך מתבצע התהליך

0001017230AA-565x849


הפגישה הראשונה מיועדת למטרת היכרות ובה מתבצעת בדיקת הרכב הגוף וייעוץ תזונתי אישי.
לכל מטופל נפתח תיק המאפשר מעקב טיפול ושמירה על רצף תקין של הטיפול.
למטופל יש קשר ישיר עם הדיאטן בכל עת במשך כל תקופת הטיפול.
לאחר הירידה במשקל, המטופל יוכל לקבל תמיד עזרה ומעקב לשמירה על המשקל הרצוי.
המטופלים שיגיעו לתוצאות הטובות ביותר בהורדת המשקל - יקבלו עיסוי מפנק במתנה.

 

פרטים על נושאי הסדנא

§ איך, מתי וכמה לשתות
§ טיהור רעלים ממערכת העיכול
§ הרכבת תפריט ולימוד הרגלי אכילה נכונה
§ הנחיה לפעילות תנועתית יומיומית

 

מה להביא למפגש הראשון?

 

חשוב מאד למפגש הראשון להביא בדיקות דם עדכניות, לפחות מהחצי שנה האחרונה.

 

כמה מפגשים?אין התחייבות מראש לקחת מספר קבוע של מפגשים חוזרים. המטרה היא להתאים לך את המסגרת הנכונה ביותר להשגת מטרותיך. ניתן להיפגש בתדירות של פעם בשבוע או פעם בשבועיים לפי בחירתך. לאחר השגת המטרה ניתן לרווח את תדירות המפגשים (פעם בחודש, חודש וחצי) על מנת לאפשר מעקב ארוך טווח, תמיכה וסיוע מקצועי ארוך. המטרה היא שמירת השינוי התזונתי שהושג במסגרת הטיפול.


למי זה מיועד?


לאנשים המחפשים טיפול ומעקב אחר מחלת הסכרת, יתר לחץ דם, הורדת כולסטרול, הורדת שומנים בדם ומניעת מחלות לב וכלי דם. כמו כן הטיפול מיועד למי שסובל מצליאק, רגישות למזון (למשל לקטוז) או אלרגיה למזונות, מחלות מעי דלקתיות, מחלות כבד וכליה עוד. כמו כן, לתזונה הקלינית מקום חשוב מאד בהתמודדות עם השמנת יתר, ירידה מאוזנת ובריאה במשקל וכמובן הדרך לשמור על המשקל הבריא לאחר סיום התהליך.


תוצאות התוכנית:

ליצור שינוי בדרך המחשבה ע"י זמני אכילה, כמויות וטכניקה: איך, מתי וכמה לאכול במשך היום. התכנית מלמדת כיצד לשנות את הרגלי האכילה ואורך חיים, דרך תזונה ופעלות גופנית. לאכול טוב בלי לרעוב והכי חשוב - לשמור על הבריאות - להראות ולהרגיש טוב לאורך זמן.

מדיטסט-רח' כורזין 1, גבעתיים (פינת אלוף שדה).

סניפים נוספים: רעננה, ראשון לציון, גבעת וושניגטון (צומת כנות),ירושלים.